Odprysk na szybie samochodowej – naprawa czy wymiana?
Drobne odpryski na szybie samochodowej to problem, który może przydarzyć się każdemu kierowcy. I to w najmniej spodziewanym momencie. Jak naprawić odprysk na szybie samochodowej? I czy można naprawić szybę samodzielnie, stosując na przykład zestaw naprawczy? Sprawdźmy, jak skutecznie poradzić sobie z problemem, nie wydając przy tym dużych pieniędzy.
Jak powstają odpryski na przedniej szybie?
Szkody takie jak odpryski najczęściej powstają na przedniej szybie, zwanej także szybą czołową. Ich najczęstszym powodem są miniaturowe kamienie albo kawałeczki asfaltu wyrzucane w powietrze przez koła innych samochodów, które powodują pęknięcie. Powody uszkodzeń mogą być też inne. Mały odprysk na szybie może powstać na skutek opadów gradu, upadku dużego kasztana z drzewa lub gałęzi w trakcie burzy. Dlaczego odpryski pojawiają się akurat na przedniej szybie? Ze względu na budowę auta i na to, że do uszkodzenia najczęściej dochodzi w trakcie jazdy. Dlaczego przednia szyba nie pęka i nie kruszy się po uderzeniu kamieniem, kawałkiem asfaltu albo kulą lodu w trakcie opadów gradu? Dzieje się tak ze względu na budowę przedniej szyby. Przednia szyba składa się z dwóch tafli szkła, a także rozdzielającej je przezroczystej folii. Całość, od wewnątrz, jest złączona przezroczystym klejem. Gdyby kamień uderzył w szybę boczną, doszłoby do jej stłuczenia. W przypadku uderzenia kamieniem w przednią szybę, pojawia się odprysk.
Z kolei pęknięcie na szybie samochodowej jest najczęściej spowodowane przez uszkodzenia powypadkowe, zły montaż szyby, albo naprężenia w karoserii auta (zwłaszcza wtedy, gdy pęknięcia powstają na krawędzi szyby). Pęknięcia zawsze powstają na osi góra–dół.
Warto pamiętać o tym, że przednie szyby są drogie. Szyba do kilkunastoletniego auta może kosztować kilkaset złotych. Ale za przednią szybę do znacznie młodszego samochodu trzeba zapłacić nawet kilkanaście tysięcy złotych. Dlaczego? Szyby w nowych autach są integralną częścią systemów bezpieczeństwa i wsparcia kierowcy ADAS. Na szybach montuje się między innymi: kamery, czujniki (na przykład czujnik światła, czujnik deszczu), a także anteny systemów GPS. Przednie szyby mogą też być wykonane z droższego, zielonego szkła (atermicznego), mogą być ogrzewane. Najdroższe są szyby z wyświetlaczem przeziernym typu Head Up.
Odprysk na szybie – czy można jeździć z uszkodzoną przednią szybą?
Polskie prawo o ruchu drogowym mówi wprost, że kierowca musi mieć zapewnione pełne pole widzenia. Zatem wszystkie uszkodzenia na szybie samochodu (odprysk na szybie samochodu, pęknięcie, pajączek) mogą być podstawą zatrzymania dowodu rejestracyjnego i nałożenia na kierowcę mandatu. Nawet niewielki odprysk może być podstawą do odebrania dowodu rejestracyjnego. Co dalej? W takiej sytuacji kierowca musi skierować auto do naprawy. Następnie po przeprowadzonej naprawie, auto musi przejść pozytywnie dodatkowy przegląd na Stacji Kontroli Pojazdów. Dopiero wtedy kierowca może udać się do wydziału komunikacji, aby odebrać dowód rejestracyjny pojazdu.
Obecnie kierowca nie ma obowiązku wożenia ze sobą dowodu rejestracyjnego auta, ponieważ wszystkie dokumenty są na bieżąco aktualizowane elektronicznie. Jazda bez ważnego dowodu rejestracyjnego jest niemożliwa.
Ile wynosi mandat za odprysk na szybie?
Czym grozi jazda z odpryskiem? A także czym grozi jazda z pęknięciem szyby? Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że nawet mały odprysk na przedniej szybie, znajdujący się w polu widzenia, może być powodem utrudnionej widoczności kierowcy. A to może doprowadzić do wypadku. Zatem kierowca sam powinien pamiętać o tym, aby usunąć takie uszkodzenie jak najszybciej.
W przypadku zatrzymania przez policjanta do kontroli i wykrycia uszkodzenia przedniej szyby, trzeba liczyć się nie tylko z możliwością odebrania dowodu rejestracyjnego, ale także z mandatem, w wysokości do 500 złotych.
Odprysk na szybie – naprawa czy wymiana?
Przechodzimy do najważniejszej części naszego artykułu. Czy możliwa jest naprawa szyby po kamieniu? Czy konieczna jest wymiana szyby? Wszystko zależy od rodzaju uszkodzenia, jego wielkości, a także umiejscowienia uszkodzenia na przedniej szybie.
Warto wiedzieć, że takie uszkodzenia szyby jak pęknięcia nie nadają się do naprawy. Bez względu na ich wielkość i na ich umiejscowienie. Uszkodzone miejsce może znajdować się pośrodku albo na krawędzi szyby – i tak nie uda się go naprawić. Dlaczego? Przednia szyba odpowiada w pewnym stopniu za sztywność całego nadwozia. Przez to musi znosić dość duże naprężenia. Powodują one, że każde pęknięcie narasta. I nie można go zatrzymać, nie ma po prostu techniki naprawiającej, która byłaby w stanie to zrobić. W przypadku pęknięcia konieczna jest wymiana całej szyby.
Kiedy można naprawić odprysk na szybie samochodowej?
Kiedy możliwa jest likwidacja odprysków na szybie? Usuwanie odprysków na szybie samochodowej możliwe jest wtedy, gdy:
- mamy do czynienia z uszkodzeniem typu pajączek,
- średnica uszkodzenia nie jest większa od wielkości monety pięciozłotowej (czyli można przyjąć, że jego średnica nie przekracza dwa centymetry),
- folia pomiędzy szybami nie uległa zabrudzeniu ani uszkodzeniu mechanicznemu.
W takich sytuacjach specjaliści stosują klejenie odprysku na szybie. Klejenie odprysków szyby rozpoczyna się od dokładnego oczyszczenia miejsca naprawy. Następnie ubytek wypełniony jest specjalną, transparentną masą poprzez specjalny aplikator. Masa naprawcza to najczęściej specjalna, transparentna żywica o właściwościach podobnych do szkła. Jest ona wtłaczana pod ciśnieniem do ubytku w szybie za pomocą profesjonalnego aplikatora. Ostatni etap to suszenie i ewentualne wyrównywanie. Naprawa w specjalistycznym warsztacie trwa do godziny.
Jak samodzielnie naprawić odprysk na szybie czołowej?
Zastanawiasz się, jak usunąć odprysk na szybie samochodowej we własnym zakresie? Czy w ogóle możliwe jest samodzielne usuwanie odprysków z szyby? Teoretycznie można bez problemu kupić zestaw naprawczy, który umożliwi samodzielnie wypełnianie odprysków na szybie. Kosztuje on kilkadziesiąt złotych. Jednak nie ma się co oszukiwać. Samodzielna naprawa przedniej szyby nie jest tak samo skuteczna, jak naprawa w profesjonalnym serwisie. Usługa trwa krótko i nie jest droga. Jeśli szyba kwalifikuje się do naprawy, usterka zostanie usunięta w najlepszy możliwy sposób. Warto też pamiętać, że jeśli na szybie pojawi się pęknięcie – zawsze niezbędna jest wymiana szyby na nową. Warto też upewnić się, co jest przyczyną pękania. Być może samochód jest powypadkowy i naprężenia w karoserii stale oddziałują na szybę.
Podsumowując – jeśli przednia szyba w Twoim aucie uległa uszkodzeniu, nie czekaj, nie marnuj pieniędzy na wątpliwej jakości zestawy, oddaj auto do profesjonalnego warsztatu, gdzie szyba zostanie naprawiona.
Odprysk na szybie a ubezpieczenie OC i AC
Montaż nowej szyby jest możliwy, jeśli kierowca uzyska odszkodowanie z tytułu autocasco, czyli dodatkowego ubezpieczenia samochodu. Szkoda szybowa należy do jednej z najczęściej zgłaszanych do ubezpieczycieli, trzeba jednak pamiętać, że likwidacja takiej szkody może skutkować utratą przynajmniej części zniżek na AC. W przypadku polisy OC naprawa szyby jest możliwa, pod warunkiem że uszkodzenie było spowodowane przez innego kierowcę – wtedy też koszt tej naprawy pokrywa jego OC.
Pamiętaj! Posiadając autocasco i ubezpieczenie szyb, nie otrzymasz podwójnego odszkodowania.
Kiedy ubezpieczenie nie zostanie wypłacone?
Najczęściej ubezpieczyciel nie wypłaca odszkodowania, jeśli stwierdzi, że szkoda była spowodowana przez działanie celowe, pod wpływem alkoholu lub substancji psychoaktywnych. Ochrona ubezpieczeniowa nie obejmuje również nieodpowiedniego zabezpieczenia elementów szklanych, zaniedbań montażowych czy sytuacji, które można potraktować jako zlekceważenie ostrożności przez kierowcę. Co jednak istotne – umowy z firmami ubezpieczeniowymi są różnie skonstruowane, dlatego o szczegóły ubezpieczenia od stłuczenia należy dopytać ubezpieczyciela.