Wymiana i naprawa szyb samochodowych Warszawa — jak poradzić sobie z odpryskami na szybie?

naprawa szyby samochodowej

Kamyk, gałąź albo inny niewielki, twardy element uderzający w szybę podczas jazdy może mieć fatalne skutki. Przede wszystkim dla naszej kieszeni, ponieważ nawet za mały odprysk kierowca może zostać ukarany mandatem.

Czy jednak jedynym sposobem na rozwiązanie tego problemu jest wymiana szyby na nową? Czy warto skorzystać z usługi montażu szyb samochodowych w Warszawie? A jeśli nie, to jak można naprawić odprysk na szybie? Sprawdź, jak poradzić sobie z odpryskiem na szybie, nie wydając przy tym wielu pieniędzy.

Odprysk na szybie czołowej — jak powstaje pajączek na szybie?

Aby skutecznie poradzić sobie z problemem odprysku na szybie samochodowej, warto najpierw zrozumieć, jakie uszkodzenia mogą wystąpić na przedniej szybie pojazdu. Pamiętaj, że szyby w samochodach są klejone, dzięki czemu uderzenie nie doprowadzi do ich rozpadnięcia się w drobny mak i tym samym nie narazi kierowcy i pasażerów na niebezpieczeństwo.

To, że szyba się nie rozpada w drobny mak, nie oznacza, że uderzenie nie zostawia na niej żadnych śladów. Gdy uderzenie jest mocne, pojawią się pęknięcia odchodzące od punktu uderzenia, tworząc tzw. pajączek na szybie. W przypadku słabszego, punktowego uderzenia, może powstać odprysk – drobne uszkodzenie wierzchniej warstwy szyby lub problem wchodzący głębiej, co będzie szczególnie widoczne od strony kierowcy.

Jakie uszkodzenia nadają się do naprawy?

Nie każde uszkodzenie można bezpiecznie naprawić. Aby było to możliwe, odprysk musi spełnić poniższe warunki.

  • Maksymalna średnica nie może przekraczać 22 mm. Wymiar uszkodzenia sprawdzisz poprzez nałożenie na nie pięciozłotówki.
  • Odległość uszkodzenia od krawędzi szyby powinna wynosić co najmniej 10 cm. W przypadku szyb mocno wygiętych przy krawędzi zaleca się zwiększenie tej odległości.
  • Jeśli na jednej szybie jest kilka uszkodzeń, minimalna odległość między nimi powinna wynosić 10 cm.
  • Naprawa nie powinna być przeprowadzana w strefie widzenia kierowcy. Proces naprawczy pozostawia ślady, a użyta płynna żywica ma inną strukturę niż szkło, co wpływa na załamanie światła. Skuteczność naprawy zależy od rodzaju zestawu naprawczego, ceny żywicy, umiejętności montażysty oraz stopnia zabrudzenia uszkodzenia.
  • Niektóre rodzaje szyb –  w tym szyby solaryczne – nie powinny być naprawiane.
  • W pewnych przypadkach od uszkodzenia odchodzą podłużne pęknięcia, uniemożliwiające naprawę lub wykazujące zbyt wysoki poziom naprężeń.

Samodzielna naprawa szyb samochodowych

Pamiętaj, że samodzielna naprawa szyb samochodowych nie zawsze jest możliwa. Jedynie w przypadku miejscowych odprysków możesz zadziałać na własną rękę. Wystarczy, że kupisz przeznaczone do tego celu zestawy naprawcze oparte na żywicy.

Z pomocą żywicy nie naprawisz już większych pęknięć szyby biegnących od krawędzi. Żywica jest także nieskuteczna na uszkodzenia punktowe z pęknięciami o średnicy większej niż 1,5 lub 2 cm. Miej również na uwadze to, że w przypadku uszkodzeń, do których przez dłuższy czas dostawała się woda, skuteczność ich naprawy może być mocno ograniczona.

Proces regeneracji u fachowca w Warszawie

Naprawa uszkodzeń szyby – w zależności od rodzaju pęknięcia – trwa zazwyczaj od 20 do 60 minut. Sam proces regeneracji można podzielić na kilka etapów.

Pierwszy z nich polega na dokładnym ocenieniu uszkodzenia, gdy pracownik serwisu to zrobi, wtedy czyści miejsce uszkodzenia i wypełnia je żywicą. Gdy żywica ulegnie utwardzeniu, wtedy możliwe jest szlifowanie i polerowanie miejsca naprawy.

Niezwykle istotny jest czas. Postaraj się, niezależnie od tego czy naprawiasz szybę na własną rękę, czy w serwisie, wykonać naprawę jak najszybciej. Uszkodzenie wraz z upływem czasu wypełnia się zanieczyszczeniami, które z kolei mogą prowadzić do korozji szkła. Co więcej, podczas opadów śniegu lub deszczu do pęknięcia dostaje się woda z minerałami i płynami.

Usługi naprawy szyb oferuje wiele firm, a cena za taką naprawę zaczyna się od około 200 zł. Należy jednak być ostrożnym w przypadku pęknięć liniowych, ponieważ tego typu usterki mają charakter postępujący. Choć niektóre warsztaty oferują naprawę takich uszkodzeń, to długość pęknięcia nie powinna przekraczać 10 cm. Niestety, skuteczność takiej naprawy jest niska, a łatwość dostępu do nowych i używanych części zamiennych powoduje, że usługa ta stopniowo znika z rynku.

Jakie zalety ma regeneracja szyb samochodowych? Najważniejsze z nich to:

  • szybki czas wykonania usługi - regeneracja zajmuje zazwyczaj od 20 do 60 minut, w zależności od rodzaju uszkodzenia, podczas gdy wymiana szyby może zająć kilka godzin; poprawa widoczności w naprawionym miejscu;
  • przywrócenie pierwotnej wytrzymałości szyby w prawie stu procentach;
  • regeneracja szyb samochodowych to ekologiczne rozwiązanie, ponieważ pozwala na przedłużenie życia szyby, zamiast wyrzucania jej na składowisko.

Wymiana szyb samochodowych w serwisach w Warszawie — wykonanie montażu

Nawet zwykły kamień z drogi może spowodować poważne uszkodzenia przedniej szyby samochodu. Niewielkie uderzenie może wywołać pęknięcie, które wymaga natychmiastowej naprawy. Wymiana szyby jest konieczna, gdy rysy są dłuższe niż 10 cm lub gdy odpryski mają średnicę większą niż 24 mm.

Szybę należy również wymienić, gdy uszkodzenia znajdują się w odległości mniejszej niż 10 cm od jej krawędzi lub gdy ma miejsce delaminacja. Rozwarstwienie szyby może mieć miejsce  w wyniku długotrwałej eksploatacji, znacznych różnic temperatur lub pod wpływem silnych środków chemicznych. Jeśli zauważysz którykolwiek z tych objawów, skontaktuj się z profesjonalnym serwisem szyb samochodowych w Warszawie, aby dokonać wymiany szyby czołowej.

Podsumowanie — wymiana czy naprawa auto szyb w Warszawie?

Podsumowując, wybór między naprawą a wymianą szyby zależy od rodzaju uszkodzenia. Na naprawę możesz się zdecydować w przypadku mniejszych odprysków, a wymiana będzie jedyną opcją, gdy uszkodzenie jest większe lub znajduje się w niebezpiecznym miejscu, takim jak krawędź szyby. Jeśli masz wątpliwości, która opcja jest dla Ciebie, skorzystaj z usług specjalistów i skontaktuj się z zaprzyjaźnionym serwisem oferującym wklejanie szyb samochodowych w Warszawie.